گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > رونمایی از ترجمه گزیده اشعار حافظ به زبان مجاری


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی

رونمایی از ترجمه گزیده اشعار حافظ به زبان مجاری

بسمه تعالی 

 

رونمایی از ترجمه گزیده اشعار حافظ به زبان مجاری

شب گذشته  14/12/ 1396 طی مراسم باشکوهی در شهر پچ مجارستان ، از چاپ کتاب 50 غزل حافظ به زبان های فارسی و مجاری رونمایی شد. در این مراسم  ابتدا آقای ژولت پاوا شهردار پچ ، ضمن تمجید از تاریخ و ادبیات ایران اظهار داشت پس از سفر به ایران و بازدید از شهر شیراز ، علاقمندی وی به حافظ و اشعار رمز آلود آن بسیار افزایش یافته و بر آن شده است تا با توجه به موافقتنامه خواهرخواندگی بین شیراز و پچ نسبت به چاپ اشعار منتخب حافظ به زبان مجاری اقدام ورزد. شهردار پچ همچنین اظهار امیدواری نمود این اقدام بتواند در جهت آشنایی بیشتر مردم مجارستان با اشعار حافظ و شناخت تاریخ و ادبیات ایران ، موثر واقع گردد.

شهردار پچ ، خواهر خواندگی بین این شهر با شیراز را موقعیت مغتنمی برشمرد تا از طریق همکاری بین شهرهای یاد شده ، مردم دو کشور بیش از پیش با تاریخ و تمدن یکدیگر آشنا شده و این همکاریها در رده های ملی و روابط فی مابین ایران و مجارستان نیز موثر واقع گردد.

آقای ژولت پاوا از حمایت و پشتیبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مجارستان در راستای تحقق این مهم ، قدردانی نمود.

 آقای غلامعلی رجبی یزدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان در این مراسم ، ضمن ابراز خوشوقتی از چاپ منتخب اشعار حافظ به زبان مجاری ، اظهار داشت میراث ارزنده فرهنگی ایران و زبان و ادبیات فارسی ، گنجینه ای گرانبها و ثروتی ارزشمند محسوب شده و قدرمسلم ،چاپ و انتشار گزیده اشعار حافظ ، دریچه نوینی را برای مردم مجارستان فراهم خواهد ساخت تا از طریق انس با اشعار حافظ ، با ادبیات و زبان فارسی بیشتر اشنا شوند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از تلاش های شهردار فرهیخته و فرهنگ دوست پچ ، فعالیت های سفارت در زمینه دیپلماسی عمومی و ارتباط مردم با مردم  را تشریح نموده و تلاش جهت اجرایی نمودن مفاد موافقت نامه های خواهرخواندگی بین شهرهای شیراز و پچ ، یزد و یاسبرین و تهران و بوداپست را از مهمترین برنامه های سفارت خوانده و تاکید کرد اینگونه همکاریها سبب توسعه و تقویت روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با مجارستان نیز خواهد گردید.

 سفیر کشورمان با اشاره به حضور بالغ بر 2400 دانشجوی ایرانی مشغول تحصیل در دانشگاههای مجارستان افزود ایجاد ارتباط و همکاری گسترده بین دانشگاههای ایران و مجارستان از جمله تبادل استاد ، همکاری در زمینه تحقیقات مشترک ، برگزاری کارگاههای آموزشی ، فرصت های مطالعاتی از دیگر زمینه های فعالیت دیپلماسی عمومی محسوب میگردد.  


١٢:٣٩ - 1396/12/16    /    شماره : ٥٠٣٦٨٠    /    تعداد نمایش : ٨٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران