گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

 

           تاريخچه روابط:

روابط ايران و مجارستان تاريخچه بسيار کهن دارد. در اوايل تأسيس سلسله صفويه، سلاطين و امراى مالک اروپا از قدرت امپراطورى عثمانى که يکى از قدرت‌هاى بزرگ آن عصر (اوايل قرن ۱۶) محسوب مى‌شد خيلى بيمناک بودند؛ زيرا اکثر ممالک اروپاى شرقى به‌تصرف سلاطين آل عثمان در آمده بود و سربازان ترک تا نزديک شهر وين رسيده بودند.

در چنين وضعى سلاطين اروپا بسيار مايل بودند که با پادشاه ايران متحد گشته و در دفع دشمن مشترک همکارى نمايند. از اين‌رو در زمان سلطنت شاه اسمعيل صفوى،  لودویک دوم پادشاه مجارستان سفیری به دربار وی فرستاد و از شاه ایران تقاضا نمود که علیه دولت عثمانی با او متحد گردد. شاه اسمعیل در این موقع که به‌واسطه شکست چالدران در پى متحد مى‌گرديد از اين درخواست استقبال کرد و به پادشاه مجارستان جواب مساعدى داد؛ ولى پاسخ مزبور به‌واسطه سختى مسافرت در آن زمان، بعد از چهار سال به مقصد رسيد و نتيجه‌اى نداد

روابط ايران ومجارستان از سال 1304 با انعقاد قرارداد بازرگاني و گمركي در رم آغاز گرديد و درسال 1309 وزير مختار ايران در رم بعنوان نماينده اكرديته ايران نزد مجارستان و درسال 1315 وزير مختار مجارستان در تركيه بعنوان نماينده اكرديته مجارستان نزد ايران تعيين و معرفي گرديدند.

در سال 1319 دولت مجارستان رسما در تهران سفارتخانه دايرنمود اما با بروز جنگ جهاني دوم روابط قطع گرديد. با پايان جنگ مجددا مذاكراتي جهت مبادله نمايندگان سياسي انجام و دولت مجارستان در سال 1330 به ايجاد نمايندگي و اعزام وزير مختار به تهران مبادرت نمود و متقابلا دولت ايران نيز نماينده سياسي خود در چكسلواكي را بعنوان وزير مختار اكرديته در بوداپست تعيين و معرفي كرد.

درسال 1343 نمايندگيهاي سياسي دو كشور به سطح سفارت ارتقاء يافت. در مرداد 1348 دولت ايران به تاسيس سفارت و اعزام سفير به مجارستان اقدام نمود و از آن زمان تا پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 روابط سياسي دو كشور با توجه به عضويت آنها در دو بلوك سياسي و نظامي متضاد صرفا در راستاي برخورداري از منافع اقتصادي در سطحي معمولي ادامه يافت.

 

           روابط سياسي

با پيروزي انقلاب اسلامي ايران تحول چشمگيري در مناسبات دو كشور حاصل و سطح مراودات و ميزان همكاريها به شكل قابل توجهي رشد يافت.  

اولين ديدار از مجارستان توسط يک هيئت پارلمانى در دو بهمن ۱۳۶۰ صورت گرفت. در بهمن ۱۳۶۲ اولين سفير ج.ا.ا به بوداپست اعزام شد. اولين هيئت سياسى ج.ا.ا به سرپرستى مدير کل سياسى اروپا و آمريکا در فوريه ۱۹۸۲ از مجارستان ديدار کرده بالاترين سطح آن سفر نخست وزیر وقت کشورمان به بوداپست(1365)، سفر نخست وزير وقت مجارستان به تهران (1367) ، سفر وزیر امور خارجه وقت مجارستان(1369 )، سفر وزیر امور خارجه وقت (1372 ) و  وزیر امور خارجه وقت مجارستان (1380) و  وزیر امور خارجه وقت کشورمان (1383) بود.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و ایجادتحول در روابط جمهوری اسلامی ایران با مجموعه کشورهای اروپایی، مناسبات ایران ومجارستان نیز وارد فاز جدیدی گردید. دیدار وزرای امور خارجه دو کشور درحاشیه اجلاس سازمان ملل متحد در شهریور ماه92 ، سفر معاون وزیر امور خارجه مجارستان به تهران در آذرماه سال 1393، سفر نایب رئیس پارلمان مجارستان در راس یک هیات بلند پایه اقتصادی در مهر 93، سفرشهردار بوداپست به تهران در اردیبهشت 94 و انعقاد قرارداد خواهرخواندگی بین دوپایتخت، سفر وزیر امور خارجه این کشور به جمهوری اسلامی ایران ، سفر شهردار محترم تهران در تاریخ 25-28 شهریور ماه، سفراستاندار و شهردار یزد در راس یک هیات اقتصادی از تاریخ 5-9 مهر ماه  و سفر نخست وزیر مجارستان به تهران 9-10 آذر ماه 94  را می توان از جمله نشانه ها و دستاوردهای این فضای جدید محسوب کرد.

سفر رئیس پارلمان مجارستان به ایران در سال 1395 ، سفر معاون نخست وزیر و معاون پارلمان مجارستان به ایران در سال 1396 ، برگزاری اولین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور در بهمن ماه 1395 با سفر وزیر اقتصاد و دارایی ایران به مجارستان از دیگر نشانه های بارز اراده سیاسی دو کشور به تحکیم و توسعه روابط بشمار میرود.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران